Lietuvoje – apie 700 skolinimosi aistros nevaldančių asmenų

Lietuvos bankui jau pustrečių metų teikiant paslaugą „STOP vartojimo kreditams“, į asmenų, kuriems neišduodamos vartojimo paskolos, sąrašą savanoriškai jau įsirašė apie 700 asmenų.

Rasa Cicėnienė, Lietuvos banko Kredito ir mokėjimo paslaugų priežiūros skyriaus viršininkė, VŽ sako, kad žmonės į šį specialų sąrašą gali įsirašyti nemokamai, o kitos paskolos, pavyzdžiui, būsto kreditai tokiems asmenims suteikiamos bendra tvarka.

„Sąrašo duomenys teikiami tik vartojimo kredito davėjams, pateikus užklausą dėl konkretaus asmens. Visos vartojimo kreditus teikiančios bendrovės turi prievolę prieš teikdamos vartojimo kreditą tikrinti sąrašą. Jeigu vartojimo kredito prašantis asmuo įrašytas į sąrašą, jam vartojimo kreditas negali būti suteikiamas. Jeigu vartojimo kredito davėjas kreditą tokiam asmeniui vis dėlto suteiktų, sutartis būtų laikoma negaliojančia, o kreditą suteikusiai bendrovei grėstų baudos“, – sako p. Cicėnienė.

Lietuvos bankas pastebi, kad paslaugos „STOP vartojimo kreditams“ populiarumas mažėja, tačiau tai esą vyksta dėl gerų tendencijų.

„Prieš kelerius metus pakeitus Vartojimo kredito įstatymą ir Lietuvos bankui sugriežtinus vartojimo kredito rinkos priežiūrą, tokių kreditų davėjai atsakingiau užsiima šiuo verslu, jau pradiniame kliento vertinimo etape pastato barjerą atsakingo skolinimo reikalavimų neatitinkantiems asmenims. Tai natūraliai mažina skaičių žmonių, kurie nori apsidrausti įsirašydami į kredito gavimą blokuojantį sąrašą“, – sako Lietuvos banko atstovė.

Šiuo metu sąraše įrašyta apie 700 asmenų, šis skaičius kinta, kai kas nors įsirašo į sąrašą, o kiti apsigalvoję išsibraukia.

Įsirašyti gali įpareigoti teismas

Fiziniai asmenys į sąrašą įrašomi ir iš jo išbraukiami asmens prašymu ar jo įgalioto atstovo. Tai galima padaryti keliais būdais: per elektroninės bankininkystės sistemą, prisijungiant prie paslaugos per Elektroninių valdžios vartų portalą arba per Lietuvos banko interneto svetainę. Prašymus įrašyti į sąrašą galima pateikti ir atvykus į Lietuvos banką, juos galima atsiųsti registruotu laišku arba elektroniniu paštu.

Jeigu artimieji (sutuoktinis, tėvai, pilnamečiai vaikai) įžvelgtų nevaldomo savo artimojo skolinimosi problemą, jie galėtų kreiptis į teismą ir prašyti uždrausti jam sudaryti vartojimo kredito sutartis, o Lietuvos bankas, teismui tokį sprendimą priėmus, įrašytų nurodytą asmenį į nekredituotinų asmenų sąrašą.

„Kol kas nebuvo tokių atvejų, kad sąrašas būtų papildytas teismo nutarimu“, – sako p. Cicėnienė.

Teikiant prašymą visais atvejais galima nurodyti, kiek laiko nenorima gauti vartojimo kreditų. Jeigu laikotarpis nebūna nurodytas, asmuo iš sąrašo išbraukiamas praėjus 2 metams nuo įrašymo į sąrašą dienos.

Saugumo sumetimais

Beje, paslauga „Stop vartojimo kreditams“ skirta ne tik turintiems bėdų dėl nevaldomo skolinimosi.

Į sąrašą asmenys taip pat gali įsirašyti saugumo tikslais, pavyzdžiui, kad, pametus asmens dokumentą, kiti asmenys nepaimtų vartojimo kreditų jų vardu.

Lietuvoje taip pat yra sudaryta galimybė įsirašyti į sąrašą asmenų, kurie neįleidžiami į azartinių lošimų įstaigas.

Plačiau: https://www.vz.lt/rinkos/2019/02/24/lietuvoje–apie-700-skolinimosi-aistros-nevaldanciu-asmenu#ixzz5hNAhIc00